Protokoll DFRI Styrelsemöte 9 september 2025
- Deltagare:
- Närvarande styrelsemedlemmar: Börje, Christian, Alessandro, Elias, Tim
- Frånvarande styrelsemedlemmar: Ulrika, Shadely
- Antal övriga medlemmar: 1
- Administration
- Protokollstatus
- Föregående protokoll
- läggs på både nya och gamla hemsidan
- Bokföring: Tim och Päivi meddelar viket bokföringssystem som vi kommer att använda.
- förslag att leja bort det. Finns en på ISOC-SE, björn olsson. Bjuder in honom till Styrelsemöte. Vi behöver bokföringen från förra året. Nytt möte med Elias, Tim, Börje för, typ en heldag, för att göra klart detta.
- skulle lämnats in i Juni. Hitta bokföringen från förra året, se ovan.
- ingen hann kolla innan detta möte
- christian har inte provkört alla alternativ, men gör det framöver och skickar på den speciella listan. Bara man får ut en lista på namn så kan man jämföra den med mailinglistan.
- någon i sysadmin gruppen har designat. Fråga om han vill ta tag i det. Tanken är att ge ut de till de som gör någon insats till föreningen. Elias hör med Slim. Styrelsen beslutade i majorietet om att köpa t-shirt, den som tar hand som det skickar ut slutsumman på mail innan beställning. Alessandro reserverade sig mot beslutet.
- Förslag om bättre spenderade marknadsföreningspengar på reklamplatser. Bordlägges till senare möten.
- Föregående protokoll
- Protokollstatus
- Chat Control 2.0 – 12 september-upprop Chat Control debattartikel – Status – SvD kommer publicera, både i papperstidningen och online
- Ny hemsida på gång, status på det? test-sida finns här: https://beta.dfri.se/ vad är nästa steg? – tas på egen signalgrupp
- Anordna “Open source-dag” på KTH? – Bordlägges, ulrika är inte här.
- Projekt om att ta fram system för medlemsregister, status? – Christian ska fortfarande utvärdera CiviCRM
- ESAM vill ha civilsamhället med på ett hörn. Hackaton? – Generellt utbildningsprojekt med koppling till NOSAD Styrelsen uppmuntrar Tim får ta fram in ett projektförslag och lägga fram på ett styrelsemöte. Helst inte med hjälp av AI.
- Nästa medlemsbrev – bordlägger till nästa möte.
- Nästa möte
- 22 sep. online